Skip to content Skip to footer

Mt Blanc

Mt Blanc. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

Dojazd: Samochód (ok. 1600 km). Najlepiej przez Niemcy, Szwajcarię, Francję. Aktualnie (2016r.) na trasie są roboty drogowe (głównie w Niemczech), a w Szwajcarii problemem były gigantyczne korki w godzinach 8/12 oraz 16/19. W Szwajcarii trzeba kupić całoroczną winietę (60 Euro). Jeśli podróżujecie samochodem na gaz kupcie przejściówkę. Dostaniecie ją też na stacjach w Niemczech (30 Euro) ale w Polsce to koszt ok 30 zł. Przypominam, że w samochodzie ma być: gaśnica, apteczka, trójkąt i kamizelki.

Mandaty u Niemców i Szwajcarów na bank nie są tanie :)!

Aklimatyzacja: Najlepiej przed Mt Blanc zdobyć prosty 4 tysięcznik na przykład Gran Paradiso.
Wszystkie info o szczycie znajdziecie na necie, więc nie pisze. Ale polecam spać po stronie włoskiej w miejscowości Aosta na fajnym campingu http://www.campingmontebianco.it/. Cena za nocleg 3 osoby + auto to 25 Euro. Dojazd na stronę włoską przez tunel pod Mt Blanc – bilet 2 Way 58 Euro. Nie muszę wspominać, że pizza najlepsza na świecie! Na pizzę warto pójść tu: https://www.tripadvisor.it/Restaurant_Review-g736263-d38912…. Cena za pizzę 6-8 Euro a za dodatkową opłata 4 Euro można zjeść pizzę bezglutenową:)

PS. Nam ze względu na złą pogodę nie udało się zdobyć Gran Paradiso.

Droga: Najlepiej wybrać najbardziej popularną czyli od strony francuskiej. Należy z powrotem wrócić do Chamonix i dlatego bilet przez tunel Mt Blanc trzeba kupować w dwie strony.
Można wjechać kolejką Belleveue Cable Car i potem przesiąść się na tramwaj de Mt Blanc. Alternatywą jest kilkugodzinny marsz do Nid d’Aigle gdzie znajduje się końcowa stacja kolejki położona u podnóża Mt Blanc.
Kolejka kursuje (dane na 2016 r.)
11 Czerwca – 8 lipca: 8:00 – 17:30
9 lipca – 28 sierpnia: 7:30 – 18:00
29 sierpnia – 25 września: 8:00 – 17:30
Cena: 17 Euro w obie strony (na tym samym bilecie zjeżdżacie)
Tramwaj kursuje:
Co 30 – 40 minut w zależności od pory dnia.
Info tu: http://www.compagniedumontblanc.co.uk/…/tramway-du-mont-bla…
Cena: 23,50 Euro

Nid d’Aigle (2380mnpm) – Tette Rousse (3167mnpm)

Pamiętajcie żeby przy zejściu zrobić rezerwacje w Nid d’Aigle. Trzeba pójść do jedynej tam znajdującej się budki i powiedzieć panu, ze macie bilet i chcecie zjechać na dół. Pan w rewanżu da Wam magiczną karteczkę, która będzie waszą przepustką do zjazdu.

Wejście: Z Nid d’Aigle pierwszego dnia warto dojść do Tete Rousse (3200mnpm). Tu proponowałabym spędzić 2 noclegi celem zaaklimatyzowania się. W schronisku Tete Rousse jest możliwość noclegu bez wstępnej rezerwacji jeśli tylko jest miejsce. Cena ze zniżką Alpenverein 28 Euro. Nocleg bez zniżki około 40 Euro. W Tete Rousse można rozbijać namiot (należy to uprzednio zgłosić). Wodę można brać z lodowcowego strumyczka (jak spotkacie kogoś na miejscu to powiedzą Wam skąd brać) bo w innym wypadku trzeba topić śnieg albo płacić 6 Euro za butelkę. W schronisku jest darmowy dostęp do: kuchni i przechowalni (po wrzuceniu 1 euro szafkę można zamknąć na kluczyk a kasę odzyskacie). My zostawialiśmy tam rzeczy po prostu ot tak i nikt nam nic nie grzmotnął.

Tette Rousse (3167mnpm) – Goutier (3835mnpm)

UWAGA! W schronisku Goutier konieczna jest rezerwacja!
Nocleg w Goutier możliwy jest jedynie przez rezerwację, którą robi się tu: http://refugedugouter.ffcam.fr/. Rezerwacje ruszają w kwietniu i rozchodzą się przeciągu kilku dni. Obecnie Goutier to nowe i bardzo dobrze wyposażone schronisko – stare jest nieczynne. Cena za nocleg dla 1 osoby 55 Euro. Pokoje są kilkunastoosobowe więc warto mieć stopery do uszu.
W schronisku jest dostęp do kuchni. Wodę można brać z kranu (z toalety), ale bywa, że mają awarię i wody nie ma. Coca- cola 1l – 12 Euro (O zgrozo!), wrzątek 3 euro za litr. Między 2:00 a 3:00 wydają śniadanie. Wiemy, że można je tam kupić i chyba nie jest najgorsze, ale my nie jesteśmy turystami „tych budżetów” a poza tym jara nas gotowanie na reaktorze:)

Szacunkowy koszt za śniadanie to ok. 30-40 euro.

UWAGA! Jeśli jesteś zmęczony, a chcesz spać w schronisku Goutier bez rezerwacji będziesz musiał spać w buciarni za 80 Euro (miejsce gdzie wszyscy zostawiają buty ekspedycyjne i cały sprzęt)!!! Nie dostaniesz łóżka bo go po porostu dla Ciebie nie wyczarują :/.
W każdym schronisku znajdziecie też aktualne prognozy pogody (szczegółowe). W schroniskach istnieje możliwość płatności kartą.

Goutier (3835mnpm) – Vallote (4362mnpm) – Szczyt Mt Blanc (4810mnpm)

Ze schroniska Goutier śmiało można atakować szczyt. Wszyscy wychodzą ok 2:00 w nocy, ale jeśli ktoś będzie utrzymywał równe tępo można wyjść (najpóźniej) o 4:00. Chodzi o to żeby na szczycie być pomiędzy 8:00 a 10:00 (największa gwarancja pogody, po południu pogoda w górach lubi być kapryśna). Dojście do Vallota zajmuje 2h. W schronie jest tłok, ale można się zatrzymać i coś zjeść/odpocząć. 8 lat temu w Vallocie była toaleta. Teraz dobudowali osobny blaszak (tuż przy schronie) więc jest komforcik :)!
Trasa do schroniska Vallot nie jest rudna technicznie. Trawersuje się zbocze lodowca.
UWAGA! Ze schroniska Vallot na szczyt 80 % trasy to przejście granią. Przy mijankach trzeba być bardzo uważnym. Czas przejścia ze schronu na szczyt, w umiarkowanym tempie z przerwami to 2,5 – 3h.
Ze szczytu można zejść do Goutier (jeśli miało się rezerwację) albo od razu do Tette Rousse gdzie będzie czekać na Was wasz namiocik :). Można też zejść do tramwaju, ale czasowo wydaje mi się, że generuje to pośpiech, który zwłaszcza przy zejściu z grani jest NIE wskazany.
Następnego dnia bo zjechaniu do Chamonix możecie wziąć prysznic w tym samym miejscu, w którym jest końcowy przystanek kolejki. Przy kolejce jest parking na którym samochód może stać tylko dobę więc pamiętajcie, żeby swoich aut nie zostawiać tam tylko na parkingach do tego przeznaczonych.

Pozdrawiam!

Ale się rozpisałam :)!
Miłka

Miłka Raulin © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Podoba Ci się ta strona internetowa? kliknij

Best Choice for Bloggers

Travel Safely with Our Amazing Tour Guides

Purchase Wanderic